Bibliokuģis

Bibliokuģis Leišmalītē daudzina jūrniecību
30.03.2020

Laika ritējums mums ļāva ielēkt “pēdējā vagonā”, lai salacgrīviešu Bibliokuģa “Krišjānis Valdemārs” izziņas brauciens “Ar zīmolu “Latvietis” Leišmalītes ceļos””, ko atbalsta VKKF mērķprogramma “Latvijai-100”, sasniegtu savu auditoriju vēl pirms visaptverošās karantīnas. Šoreiz mūsu ceļi veda uz Vaiņodi, Embūti un Nīgrandi – tā teikt, pa Induļa un Ārijas piedzīvojumu takām.

Jūrniecības popularizēšanā talkā allažiņ nāk nepielūdzamā statistika, taču šoreiz tā ir mums par labu. Jūrnieku reģistra uzskaitē pašreiz ir turpat 13 000 Latvijas jūrnieku, kas ļauj ierindot mūsu valsti pirmajā vietā Eiropā, ņemot vērā jūrnieku kopskaitu uz vienu ekonomiski aktīvo Latvijas iedzīvotāju. Ik gadus mūsu jūrnieki atved mājās savām ģimenēm, bērnu izglītošanai un novadam turpat 362 miljonus ASV dolāru, kas ir būtisks ieguldījums nākotnes Latvijai.

Vaiņodes bibliotēkā par Latvijas ceļu pretim neatkarībai ar īpašu interesi klausījās viceadmirāļa Gaida Andreja Zeibota stāstījumu, jo te militārās aktivitātes un iznīcinātāju rēkoņa vēl gadus trīsdesmit kā svaigā atmiņā. Bibliotēkas vadītāja Lolita Rozentāle sirsnībā dāvāja ieskatu novada attīstībā, kas nu jau saistīts ar Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem.

Embūtē viss saistīts par un ap Induli un Āriju. Vai tā bija teika, sens stāsts vai mūsdienīga sāga? – par to noslēpumaini klusēja bibliotēkas vadītāja Indra Fjodorova, kamēr mēs aicinājām iet jūrā un uz jūrskolu.

Lielais pūtiens no Baltijas jūras mūs panāca Nīgrandē, kur vienubrīd pat nodzisa elektrība. Gaismu radīja tas siltums un sirsnība, ar kādu mūs sagaidīja bibliotēkas vadītāja Pārsla Ēberliņa. “Tik nopietnu gatavošanos Bibliokuģa ciemu dienām vēl nebijām piedzīvojuši! Krišjāņa Valdemāra grāmatu izstāde vien ir ko vērts”, - atzina Salacgrīvas novada bibliotēkas vadītāja Hedviga Inese Podziņa. Viņa kopā ar jūrnieku Raivi Struncenu uzskatāmi parādīja, kā zīmols “Latvietis” ienāk mūsu ikdienā – ne tikai tērpu līnijās un aksesuāros, bet, pirmkārt, domāšanā – “Es esmu Latvietis, un mani darbi ik brīdi to apliecina”.

Vējš Bibliokuģa burās mūs ved pretim jauniem pavasarīgiem izaicinājumiem!

Gints Šīmanis