BIBLIOKUĢIS VIESOJAS LATVIJAS NACIONĀLAJĀ BIBLIOTĒKĀ
11.11.2017

Oktobra nogalē Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēku un informācijas zinātņu lasītavā 8. stāvā notika kārtējā kopāsanākšana ciklā “Tikšanās bibliotēku stāvā: jaunieguvumi un pieredze”. Šoreiz pasākuma tēma bija “Bibliokuģis “Krišjānis Valdemārs” – latvisko tradīciju iedvesmotājs un veicinātājs”.

Interesentiem tika piedāvāta plaša zināšanu gamma – no bibliokuģa ieceres līdz latviešu jūrnieku prestižam pasaulē. Kopš burinieku laikiem latvieši ir visur – ostās, tālās jūrās un okeānos, un par to viszinošākais tikšanās viesis bija Latvijas Jūrnieku reģistra vadītājs, Latvijas Kuģu kapteiņu asociācijas prezidents, tālbraucējs kapteinis Jāzeps Spridzāns. 13 tūkstoši Latvijas jūrnieki mūsdienās Latviju ierindo pasaules jūras lielvalstu vidū, un arī akadēmiskā jūrniecības izglītība, ko var iegūt Rīgā un Liepājā, mūsu jūrniekus izvirza konkurētspējīgāko jauno speciālistu avangardā.

Bibliokuģa uzdevumu vidū noteikti jāmin jauniešu arodorientācija uz jūru, tādēļ ļoti lietderīga “Gaismas pilī” bija Latvijas Jūras administrācijas sabiedrisko attiecību speciālistes Sarmas Kočānes klātbūtne. Viņa jau 12. gadu organizē konkursu vidusskolēniem “Enkurs”, kur jaunieši parāda savas spējas teorijā, cilvēku glābšanā uz ūdens, airēšanā, ugunsgrēka dzēšanā un citās praktiskās iemaņās, kas nepieciešamas kā jūrā, tā krastā.

Bibliokuģa patrons kinorežisors Jānis Streičs lika aizdomāties par Latvijas nacionālo bagātību – jūru. Sagaidot Latvijas simtgadi, mums nevis jālepojas ar mūsu valsti skaļos vārdos, bet mūsu mīlestība un līdzi jušana jāpierāda reālos darbos. Tukšvārdībā un pļāpās bieži vien nogrimst labās domas un ieceres, tādēļ J.Streičs vislielākās cerības liek tieši uz jauniešiem, kuri atradīs ceļu uz jūru.

Bibliotēku speciālistus aizkustināja J.Spridzāna kuģinieku stāsti, kur kopā vijas bijība pret vareno viļņu stihiju un romantika, ko izjūt jūrnieki, jo divu vienādu saullēktu un saulrietu nav iespējams novērot. Atnākot krastā, īsts jūrnieks jau atkal sapņo par jūru. To itin labi zina Salacgrīvas bibliotēkas vadītāja Hedviga Inese Podziņa – bibliokuģa un šīs tikšanās 8. stāvā iniciatore -, jo viņas dēls Raimonds jau kuro reisu veic kā tālbraucējs kapteinis, mērojot tūkstošiem jūdžu gar Amerikas krastiem.

Salacgrīvieši nopietni sevi pieteikuši “Gaismas pilī” – šajā brīnišķīgajā arhitekta Gunāra Birkerta projektētajā celtnē, kas iztālēm raugāma kā stikla kalns, kurā uzjāt ļauts tikai Antiņam. Nu gluži kā Dullajam Daukam, kurš vēlējās ieraudzīt citu un labāku pasauli tur, aiz apvāršņa, un arī mūs nevilina zemi padebeši, aiz kuriem var aizbāzt putras karotes. Sadarbība ar valsts galvenajām bibliotēkām turpinās, akcentējot bibliokuģa akadēmisko ievirzi,proti, novados šīs “Gaismas pilis” ir tieši reģionālās grāmatu krātuves.

Gints Šīmanis.

Raivja Struncena foto.