Bibliokuģis

PIEJŪRAS JAUNIEŠUS UZŅEM RĪGAS OSTAS KAPTEINIS
04.06.2017

Bibliokuģis “Krišjānis Valdemārs” (Salacgrīva) turpina novada jauniešus iepazīstināt ar jūrniecības arodiem. Maija beigās Ainažu K.Valdemāra pamatskolas un Salacgrīvas un Liepupes vidusskolu audzēkņi apmeklēja Rīgas brīvostu un Latvijas Jūras akadēmiju.

Rīgas brīvostā jauniešus sagaidīja Rīgas ostas kapteinis Artūrs Brokovskis-Vaivods. Kapteiņdienests atrodas Daugavas labajā krastāVecmīlgrāvī, kur ostas dienesti izvietoti modernā daudzstāvu ēkā – Kuģu satiksmes vadības centrā. Tā 1998. gadā tika atzīta par gada labāko celtni Latvijā. Kā atzina A.Brokovskis-Vaivods, kapteiņdienests ir ostas smadzenes, kas bez pārtraukuma 365 dienas gadā rūpējas par ostas ikdienu – kuģu ienākšanu ostā (to veic loču dienests), velkoņu floti, kuģošanas drošību, navigācijas zīmēm un kuģu satiksmes kārtības noteikšanu Daugavas kuģu ceļā un brīvostas akvatorijā kopumā. Pie monitoriem dežūrē jūras virsnieki, kuru komandām seko kuģu kapteiņi un loči, kuru atbildībā ir droša satiksme ostas kuģu ceļos.

Skolēnos neviltotu interesi radīja leģendārā ledlauža “Varma” apmeklējums. Uz tā strādājuši un arī patlaban dežūrē daudzi mūsu novadnieki. Kinorežisors Jānis Streičs (bibliokuģa “Krišjānis Valdemārs” patrons) savulaik dokumentējis 1996. gada ziemā pavadīto laiku uz šī ledlauža, nosaucot “Varmu” par Latvija neatkarības garantu.

Dienas otro pusi mūsu novada jaunieši aizvadīja Daugavgrīvā – Latvijas Jūras akadēmijā. Mehānisko darbnīcu, studiju centra, bibliotēkas un auditoriju apmeklējumu vainagoja darbošanās uz kuģa komandtiltiņa – kuģu satiksmes vadības simulatorā. Puiši un meitenes paši varēja izmēģināt spēkus – vadīt kuģi pa ostu, kuģošanas kanālu, līdz izbraukt pa Liepājas ostas centrālajiem vārtiem Baltijas jūrā. Te nu laiks bija ar īsu! Šī aizraujšā nodarbe varētu turpināties stundām ilgi, un ne velti bibliokuģa komanda patlaban sakopo spēkus, lai šādu kuģu vadīšanas simulatoru uzstādītu Salacgrīvas bibliotēkā, ko lēnām un pakāpeniski veidojam par interaktīvu zinātnes centru visiem, “kam pie jūras mūžs”.

Latvijas Jūras akadēmija ir atvērta mērķtiecīgiem jauniešiem, tomēr īpaši jāmīl matemātika, fizika un angļu valoda. Gandarījums, ka divi Liepupes vidusskolas audzēkņi nopietni nolēmuši savu dzīvi saistīt ar jūru. Viņiem noteikti būs sekotāji, jo bibliokuģa komanda arī turpmāk centīsies novada zinātkāros jauniešus iepazīstināt ar jūrniecības profesionāļiem - sava aroda meistariem.

Jauniešu arodorientāciju uz jūru jau otro gadu atbalsta Salacgrīvas novada dome, kam rūp, lai senais kuģinieku arods mūsdienās netiktu aizmirsts, pāraugtu jaunā kvalitātē un nestu labumu jaunajām ģimenēm, bērnu izglītošanai un novadam kopumā.

Gints Šīmanis.

Attēlā: Rīgas ostas kapteinis Artūrs Brokovskis-Vaivods tiekas ar Salacgrīvas novada jauniešiem.

Raivja Struncēna foto.