BIBLIOKUĢIS AICINA JAUNIEŠUS RĪKOTIES PATRIOTISKI
15.08.2022

Biedrība "Bibliokuģis "Krišjānis Valdemārs"" Latvijas Kara flotes 103.gadadienā devās kārtējā šīsvasaras ekspedīcijā projektā "Valdemārs. Viks. Indiāņi", kas veicina jauniešu patriotisko audzināšanu, rosina viņus lasīt grāmatas un savu nākotnes profesiju saistīt ar jūru. Šoreiz uz Bibliokuģa klāja kopā ar dzejnieku Viku bija viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots un Kuivižu piekrastes zvejnieks ar gleznotāja dvēseli Andris Skuja. Pirmā tikšanās Rūjienas pilsētas bibliotēkā aizritēja nemanot - tās vadītāja Maija Jostsone bija sarūpējusi izzinošas spēles kā lieliem, tā maziem klausītājiem. Savukārt Andris Skuja varēja izstāstīt par savu jūrā iešanu, par zvejnieka aroda maizes šķēli ar biezu garozu. Gaidis Andrejs Zeibots akcentēja latviskuma domu visos mūsu darbos, jo domāt patriotiski ir pamats to pašu apliecināt arī darbos. Vika stāsti par balto cilvēku un indiāņu saskarsmēm ieinteresēja Ramatas bibliotēkā sanākušos, kur ģimeniskā atmosfērā ar tās vadītājas Gunitas Penkas cienastu - pārpasaulīgi gardu pašceptu torti -, vedināja pārdomām, cik indiāņi bijuši cilvēcīgi, pirms, ieguvuši medījumu iztikai, viņi atvainojušies upurim sevis izdzīvošanas vārdā. Kas notiek Eiropā mūsdienās? Viceadmirāļa stāsts par situāciju Ukrainā Mazsalacas pilsētas bibliotēkā apauga ar daudziem jautājumiem, līdz tās vadītāja Zane Berga lika noprast - starp jūru un Salacu, kas mūs vieno, ir Burtnieks, kur varam smelties gudrības savai nākotnei, tāpat kā Skaņajā kalnā, kas atbalso mūsos senatnes viedās domas. Lejup pa Salacu mūs jau gaidīja Staicelē, kur jauniešu nometnes dalībnieki bibliotēkā bija sanākuši vakarēt Patriotisma stundā. Te, starp bibliotēkas vadītājas Anitas Strokšas literārajām piezīmēm Andra Skujas nule atklātajā gleznu izstādē "Zvejnieks ar krāsu paleti" un bērnu apbrīnu par G.A.Zeibota līdzatvestajām relikvijām no sava apbalvojumu skapja, risinājās saruna - latvieši ir visur, mūsu tautieši kā jūrā, tā uz sauszemes spēj pārsteigt pārējo pasauli, jo ir izglītoti un novērtē grāmatas spēku. Tieši rakstītais vārds pirms 500 gadiem un pirmā Rīgas bibliotēka ar gadsimtu auru ir tie apgaismības pamati, kuri savu nozīmi nav zaudējuši arī mūsdienās. Projekta virzītāja  Salacgrīvas bibliotēkas vadītāja Hedviga Inese Podziņa ir gandarīta, ka izvēlētā tēma un sarunbiedri  spējuši aizraut jauniešus, savukārt Valmieras integrētas bibliotēkas vadītāja Daiga Rokpelne lika aizdomāties - šodien grāmatu krātuvju darbiniekiem ir jārod jaunas formas ceļā pie saviem lasītājiem, un uz Bibliokuģa klāja bijis patiesi interesanti. Pateicoties Vidzemes plānošanas reģiona, Latvijas Valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam, ekspedīcijas no Salacgrīvas pie jauniešiem mūspusē turpināsies arī jaunajā mācību gadā.

Gints ŠĪMANIS.