Bibliokuģis

Ar zīmolu “Latvietis” Leišmalītes ceļos
06.02.2020

Salacgrīvas biedrība “Bibliokuģis Krišjānis Valdemārs” kopš pirmajām darbības dienām ir cieši saistīta ar nu jau plaši pazīstamo zīmolu “Latvietis”, ko radījuši jūrnieks Raivis Struncens (EUCOW FONDS) un mākslinieks Ritums Ivanovs. Šis zīmols sakņots jaunlatvieša Krišjāņa Valdemāra leģendārajā plāksnītē pie savas istabas durvīm Tērbatā studiju gados, nu, šķiet, kļuvis vēl populārāks par savulaik, klaida latviešu pazīšanās zīmi “Sveiks!”, ko ikviens sevi cienošs tautietis trimdā līmēja uz saviem auto un citiem aksesuāriem.

Tomēr – šis stāsts nav par uzlīmēm, bet gan par pārliecību. Kas mūsdienu jaunietim šodien ir jēdziens “Latvietis”? Kas apdraud mūsu latvietību? Varbūt ar to mēs pārāk bieži uzmācāmies cittautiešiem?

Bibliokuģa projekts “Ar zīmolu “Latvietis” Leišmalītes ceļos”, ko atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogramma “Latvijai-100” latvietību saistīs ar mūsu mūžseno jūrniecības arodu. Tieši jūrnieki pasaules plašumos izsenis godam nesuši Latvijas vārdu. Kā to internacionālajās misijās jūrās un okeānos pierādījuši mūsu Jūras spēki – par to tikšanās reizēs stāstīs viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots. Nule kā atzīmēta Latvijas Kara flotes simtgade, un mums ir, ar ko lepoties.

Kad Leišmalītes ceļi jau būs iestaigājušies, Bibliokuģis turp aizvedīs arī savus draugus un domubiedrus – kinorežisoru Jāni Streiču ar “latviskuma stundām” un Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas direktori Ventu Koceri, kura ikdienā glabā simtiem Krišjāņa Valdemāra vēstuļu – arī par brīvbibliotēkas izveidi Ēdolē, kas adresētas Jānim Misiņam.

Bibliokuģis 12. februārī piestās Priekules novadā.  Priekules pilsētas bibliotēkā plkst.12.00, Gramzdas pagasta bibliotēkā plkst.14.00 un Kalētu pagasta bibliotēkā plkst.16.00, lai uzrunātu pierobežā dzīvojošos, īpaši mēģinot sasniegt jauniešu auditorijas apziņu rast ceļu uz patiesām vērtībām caur latvietības stiprināšanu, jūras romantismu un grāmatām, kas, Valdemāra vārdiem runājot, nes gara gaismu, “jo gara gaisma nāk no kuģniecības un rada kuģniecību”.

Aicināts ikviens interesents. Pasākumi ir bez maksas.

Sagatavoja

Gints Šīmanis