Kamēr latviski dziedās – būs latviešu tauta
14.10.2013

Oktobra pirmās sestdienas pēcpusdienā Salacgrīvas bibliotēkas lasītavā pulcējās apmeklētāji, lai piedalītos pasākumā „Mazais pasta balodītis”. Atnākušie bija liecinieki Latviešu Fonda finansiāli atbalstītā projekta „Skaņu plašu saglabāšana un popularizēšana” noslēgumam.

Projektā norādītais mērķis ir sasniegts. Ir veiktas darbības – skaņuplašu digitalizācija – kā rezultātā daudzām platēm, kuras atrodas bibliotēkas fondos, nodrošināta pārmantojamība. Tās ir pieejamas diskos un tādējādi lielāka iespēja dzirdēt mūziku, balsis, kuras skan platēs. Skaņuplates ir lielas vērtības un tās glabāsies bibliotēkas telpās. Apmeklētājiem tiks izsniegti uz mājām klausīties pārrakstītie diski. Informācija par skaņuplatēm un par jaunradītajiem diskiem pieejama Salacgrīvas novada Salacgrīvas bibliotēkā, kā arī elektroniskajā katalogā ALISE. Ikvienā pasaules malā, jebkurā laikā ikviens cilvēks var atvērt bibliotēkas mājas lapu www.salacbiblioteka.lv, izvēlēties sadaļu – elektroniskais katalogs, ierakstīt meklētājā kādas dziesmas vai autora nosaukumu un ieraudzīt attiecīgo eksemplāru, lasīt aprakstu par plati, disku. Un uzzināt, vai šāds disks ir bibliotēkā. Lai norādītu, ka skaņuplates digitalizētas ar Latviešu Fonda finansiālo atbalstu, elektroniskajā katalogā gan skaņuplates, gan diska aprakstā ir pievienota informācija, kurā norādīts – Latviešu Fonds.Tāpat uz katra fiziskā diska ir uzlīmēts Latviešu Fonda simbols – Austras koks.

Patīkami, ka uz pasākumu, kad ļāvāmies BELLACORD ELECTRO, kā arī citu ierakstu  studiju skaņuplašu burvīgajai mūzikai, kopā ar kundzi bija ieradies arī Latviešu Fonda Latvijā pārstāvis Valdis Bērziņš, kurš pastāstīja par pašu fondu, kā arī par aktivitātēm, ko veic šī brīvprātīgā devēju apvienība, kas veicina latviskas izglītības, kultūras un apziņas saglabāšanu nākotnē.

Latvijas Neredzīgo bibliotēkas pārstāvis Aivars Lācis, cilvēks, kurš veica plašu pārrakstīšanu, klātesošos kaut nedaudz iepazīstināja ar pārrakstīšanas procesu. Te būtu vietā citēt tekstu, kas uzrakstīts uz skaņuplates „Trīs no Pārdaugavas” apvalka: „Dažkārt skaņu plates ir vieglāk izgatavot nekā noklausīties. Nedaudz jautru stundu segām polstarētā studijā, īsa cīņa ar mikrofoniem, ģitārstīgām un ar aizsmakumu, ko ik brīdi atvieglo laipnu roku pasniegta medus dzira vai karsta citronsula, un skat, - mūsu rokās guļ plate kā svaigi cepts plācenis. Toties jūs, mīļais plates īpašniek, stāvat nopietnākas problēmas priekšā: jums tagad jādomā, ko ar šādu plāceni darīt un kādā veidā to vislabāk baudīt.” Un šobrīd, mūsdienās, jādomā, kā skaņuplates saglabāt un dot mūzikai jaunu dzīvi.

Kā liels pārsteigums bija viesis no Rīgas – skaņu izdevniecības „Balss” īpašnieks Rainis Upmalis, kurš uzdāvināja bibliotēkai vairākas DVD video filmas no Kārļa Vahšteina kolekcijas. Īpaši atbilstoša šim pasākumam bija filma par Alfrēdu Vinteru „Vēlreiz dzirdēt tavu dziesmu...”. DVD iekļautas videofilmas par latvju zemes likteņiem, par kurzemnieku gaitām pasaulē 17.gadsimta Hercoga Jēkaba laikos, to saistību ar mūsdienu latviešiem, par mūsu pašapziņu, tieksmi pēc patiesas brīvības. Rainis Upmalis dāvināja filmas bibliotēkai, jo uzskata, ka šeit ir vieta, kur ciena latviskumu, rūpējas par tā saglabāšanu..

Lai popularizētu skaņuplates un diskus, esam iecerējuši piedāvāt iedzīvotājiem, īpaši jaunajai paaudzei tematiskus vakarus, kur klausīsimies plates, runāsim par tiem cilvēkiem, kuru dziesmas skan platēs, kuri paši dzied. Kā, piemēram, reti kāds zina dziedātājus no tālās Amerikas rietumu krasta Origonas štata Portlandes, kurus no Rīgas šķir 8711 km. Lai piepildās šie „Portlandes Dzintara” 1980.gadā teiktie vārdi: kamēr viena svece deg – būs gaisma, kamēr vien latvieši runās, domās un latviski dziedās – būs latviešu tauta.

Vēlreiz paldies Latviešu Fondam un skaņu izdevniecībai „Balss”. Pateicoties viņiem Salacgrīvas novada bibliotēkas apmeklētāji varēs klausīties gan zināmas dziesmas, gan iepazīt jaunus dziedātājus. Šādi tiek  veicināta latviešu kultūras izglītības attīstība.

<< Augusts 2021 >>