Patriotisma vārdi izskan Ēvelē
21.07.2021

Salacgrīvas bibliotēkas organizētā izstāde “Latviskuma vārdi ceļo no bibliotēkas uz bibliotēku” nule kā sasniegusi Valmieras novada Ēveles pagastu, kur savulaik pamatskolā, bibliotekāres Aelitas Punkstiņas mudināti, skolēni rosīgi piedalījās Vidzemes patriotiskās dzejas festivālos Salacas krastos. Izvietota Tautas nama atjaunotajā mājīgajā zālē, kas priecē ar savu gadsimtiem seno auru, izstāde atkal uzjundīja Latvijas simtgades noskaņu, kad Ēveles pamatskolas 5. klases skolēns Aivis Kalniņš par dzejolī “Defilē” pausto jūras spēku daudzinājumu saņēma festivāla patrona kinorežisora Jāņa Streiča  “Tagadnes balvu”. Tiesa, jau divus gadus iepriekš Aivis ieguva pirmo vietu 2. – 3. klašu grupā ar dzejoli “Datorspēle”, kur, gaidot tēvu pārnākam no tālā reisa, pat “uzkaras” dators.

Uz tikšanos ar bibliokuģi puisis atskrējis kopā ar māsu Alīnu, kura arī čakli rakstījusi dzeju, vairākkārt festivālos iegūstot atzinību. Abiem Kalniņiem vasara aizrit spraigos lauku darbos, turklāt Aivis jau paspējis absolvēt mūzikas skolu, apgūstot trompetes spēli.

Valmieras novada Rencēnu un Ēveles pagastu pārvalžu vadītājs Ints Kļaviņš ir gandarīts par jauniešu vēlmi izteikties dzejas valodā par Latvijai būtiskām lietām. Andas Jukāmas vadītais Ēveles Tautas nams rosina uz radošām aktivitātēm, kur spēka pielikšanas punkti ir patiesas vērtības – tautas māksla un mūsdienīgā “Ēvelvīzija”, kas mudina stāstīt par to, kas katrai apkaimei raksturīgs, vēsturiski vērtīgs un neatkārtojams. A.Punkstiņa ļoti cer, ka dzīve iegriezīsies ierastajā ritmā un nu skolēnu jaunrade ceļos uz Preiļiem, kas pārņēmusi festivāla organizēšanas stafeti.

Salacgrīvas bibliotēkas vadītāja Hedviga Inese Podziņa rezumē, ka ar Latviešu fonda (ASV) atbalstu tapusī izstāde jau pabijusi sešās Vidzemes pašvaldībās, kur bibliotekāri un skolotāji visaktīvāk mudinājuši bērnus pievērsties patriotiskajai dzejai, tādējādi rosinot jauniešos dzimtās vietas apzināšanos un Tēvzemes izjūtu. Jo tieši no saknēm gluži kā koki izaug stiprie, un uz tiem turas mūsu valsts.

Gints Šīmanis

<< Aprīlis 2021 >>