Salacgrīvas Gaismas pils cauri gadsimtu griežiem
09.01.2023

Aizvadītais gads Salacgrīvas bibliotēkā noritējis simt divdesmitās gadskārtas zīmē. Lai gan grāmata par Gaismas pili Salacas krastos vēl gaida finansējumu un savus atbalstītājus, bibliotēkas kolektīvs ir apņēmības pilns turpināt darbu un iesāktās lietas novest līdz galam. Pirmkārt, tas attiecināms uz grāmatu krātuves bagātīgās vēstures izpēti laiku lokos. Bibliotēkas vadītāja Hedviga Inese Podziņa stāsta:

“Tagadējā Salacgrīvas pilsētas teritorijā 1890.gadā sāka darboties Salacgrīvas (Sveiciema) Saviesīgā biedrība, ko vadīja Roberts Zvirbulis.Tā 1902.gada 4.augustā nodibināja Salacgrīvas Saviesīgās biedrības bibliotēku.

1912.gadā tika uzcelts Salacgrīvas Saviesīgās biedrības nams, kurā vietu atrada arī bibliotēka.

Lielu palīdzību mums sniedza Baltijas centrālās bibliotēkas nodaļas vadītājs Viesturs Zanders, no kura uzzinājām, ka mūsu bibliotēka ir jau izpētīta.

Mums izdevās sameklēt rakstus, kur stāstīts par Salacgrīvas bibliotēku. “Pēterburgas Avīžu” 1902.gada 71. numurā ir ziņa, ka “Salacgrīvas biedrībā 4. augustā atvēra bibliotēku...”

Laikrakstā “Auseklis” 1912.gada 8.septembrī Stagara rakstā “No Salacgrīvas” teikts: “Mūsu “Svētciema Saviesīgai Biedrībai” ir arī sava bibliotēka, sastāvoša apm. no 700 sējumiem dažādu grāmatu. Grāmatas abonēt var katrs vietējais iedzīvotājs. Abonēšanas maksa 60 kap. par gadu... Šāds grāmatu krājumiņš sevišķi lauku dzīvē ir, tā sakot, reti dārga pērle, no kuras katrs var smelt savam garam nepieciešamo dailes un zinātnes gaismu. Šādu dārgumu tad nu vajadzētu glabāt, kopt, spodrināt, lai spīd arvien spožāk un spožāk...””

Dzīve ap bibliotēku mutuļojusi vienmēr. Ja 1923.gada žurnālā "Mūzikas Apskats" lasām par Saviesīgas biedrības bibliotēkas simfonisko orķestri un kori, kas uzstājies Vecsalacas muižas parkā, tad varam iztēloties - cik daudz aktivitāšu bijis pašā bibliotēkā un ap to. Mūsdienas nav izņēmums - jau no 2016.gada ar Salacgrīvas bibliotēku cieši saistīta biedrība "Bibliokuģis "Krišjānis Valdemārs"", kā idejas autore ir H.I. Podziņa un mūspuses jūrnieki - tālbraucēji kapteiņi, kuri vienojušies atbalstam caur drukāto vārdu pētīt un daudzināt latviešu jūrniecības vēsturi un aicināt jauniešus it visur Latvijā izvēlēties kuģošanu kā savu nākotnes profesiju.

Grāmata ir ceļabiedrs bibliokuģa komandas aktivitātēm kopā ar tautā iemīļotiem literātiem. Aizvadītajā vasarā, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda un A/S "Latvijas Valsts meži" atbalstam, kopā ar dzejnieku Viku īstenots projekts "Valdemārs. Viks. Indiāņi." Lai iepazītu pasauli, jāatsaucas Krišjāņa Valdemāra aicinājumam iet jūrā, apceļot tālas un eksotiskas zemes, un tad arī noderēs Vika stāsti pat indiāņiem, jo satikt aborigēnus un iepazīt viņu paražas var tikai zinātāji. Bērni un skolēni Kocēnos, Ramatā, Sēļos, Mazsalacā, Rūjienā, Dikļos, Alojā, Staicelē un citviet Vidzemē tikšanos ar Viku, viceadmirāli Gaidi Andreju Zeibotu un Kuivižu piekrastes zvejnieku Andri Skuju sagaidīja ar lielu interesi, vienlaikus tiekot mudināti apmeklēt pilsētu pie jūras, iepazīt Salacu un apzināties, ka tieši grāmatas vieno dažādas tautas un paaudzes.

Iemīļotas ir bibliotēkas organizētās literātu un lasītāju tikšanās. Šovasar ciklos "Literārā mentalitāte" un "Laika zīme grāmatā" salacgrīvieši tuvāk iepazinuši novadnieka Armanda Pučes ( neredzēta aktivitāte - turpat 70 klausītāju!), populārās Latvijas TV sejas Maijas Miglas- Streičas, skultieša Aivara Kļavja un alpīnistes Kristīnes Liepiņas, kā arī vairāku citu grāmatu autoru daiļradi. Viņus šurp aicinājusi kultūržurnāliste Liega Piešiņa Valsts Kultūrkapitāla fonda projektu ietvaros, un tās ir abpusēji bagātinošas sarunas, par kurām tagad modē teikt - ar pievienoto vērtību.

Jubilejas noskaņās lasītāji decembrī tika aicināti atnākt uz bibliotēku Grāmatas Goda dienā. Pie kūpošas kafijas tases varējām klausīties salacgrīvietes Lindas Īstenas stāstu par viņas ceļu uz pirmo grāmatu, baudīt mākslinieka Valda Brauna piekrastes zvejnieku dokumentējumu melnbaltajā foto, atkal būt kopā ar savu mīļāko grāmatu pie visvairāk apmeklētā literatūras plaukta. Piemiņai no šīs pēcpusdienas katram lasītājam tika dāvināta Krišjāņa Valdemāra pirmā grāmata "300 stāsti", ko Bibliokuģis vasarā izdevis sadarbībā ar sava labvēļa Raivja Struncena vadīto "EUCOW fondu".

Bibliotēka jau sen vairs nav tikai grāmatu apmaiņas punkts, it īpaši mazpilsētā. Te satek iedzīvotāju ikdienas rūpes, pasaules novitātes un pāri visam - drukātā vārda spēks. Gribas no sirds Salacgrīvas bibliotēkas kolektīvam novēlēt izturību, nezūdošu optimismu un augstus garīgos apvāršņus - to dēļ ir vērts nākt uz darbu un nest apgaismību savos līdzcilvēkos!

Gints ŠĪMANIS.

<< Novembris 2022 >>