Svētciema „ Bērnu žūrijas” eksperti lasa , vērtē un iesaka draugiem
17.11.2016

Latvijā jau sešpadsmito gadu veiksmīgi darbojas lasīšanas veicināšanas programma „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. Šogad tajā savu  dalību pieteikušas 654 Latvijas bibliotēkas un 46 latviešu diasporas centri.

Svētciema bibliotēka jau 15. gadu ir viena no šīm 700 dalībniecēm. Laikā, kad skolēnu ikdienā tehnoloģiju izmantošana kļuvusi neatņemama sastāvdaļa, pozitīvajiem ieguvumiem blakus parādās tikpat spēcīgi negatīvie aspekti. Arvien vairāk sabiedrību uztrauc skolēnu sliktā lasītprasme, radošuma un iztēles trūkums. Līdzsvara  meklējamos starp virtuālo un reālo dzīves vidi palīdz  laba grāmata.  Lieliska iespēja tiek dota lasītveicināšanas programmā iesaistītajiem jaunajiem lasītājiem. Līdz janvārim pēc paša izvēles katram ir jāizlasa 6 grāmatas no  „Bērnu un jauniešu žūrijas” kolekcijas un pēc tam jāuzraksta grāmatas novērtējums  elektroniskajā anketā. Kad šis darbiņš būs paveikts, katrs eksperts noslēguma pasākumā saņems mazu suvenīru, šogad tas būs magnētiņš.

Bet, lai līdz tam tiktu, ir jālasa. Tāpēc pirms rudens brīvlaika  topošie lasīšanas eksperti  sanāca kopā uz „Starta pēcpusdienu”, lai  vēlreiz pārrunātu lasīšanas  noteikumus, pastāstītu par jau izlasītajām grāmatām, ieteiktu tās lasīt saviem draugiem. Svētciema bērni grāmatu lasīšanu uzsāka jau vasarā. Tikai augusta beigās  no Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta ietvaros saņēmām trūkstošās 11 grāmatas, taču dažas vēl šodien līdz mums nav nonākušas, jo kavējas kaut kur … Bet bērni lasa!

Prieks, ka vēlmi lasīt pirmajā tikšanās reizē  izteica jaunie lasītāji. Daži nevarēja ierasties. Pie tam, „žūrijas” grāmatas vecuma grupai 5+ lasa arī pirmsskolas grupiņas bērni. Pirmo gadu programmas grāmatas apņēmušies izlasīt  Tomass Tomsons, Anastasija Tkača un Adrians Rāps.  Visi bibliotēkas apmeklētāji tagad var vērot lasīšanas gaitu, jo bērnu literatūras nodaļā par to vēsta mazi, pašu bērnu gatavotie pūķīši. Lasīšanas sacensība ir sākusies-kura pūķīša  astē būs iesietas visvairāk „grāmatu bantes”, tas arī  būs čaklākais  lasītājs. Pagaidām visas savas grupas grāmatiņas izlasījusi ir  Anastasija Tkača, labi veicas arī Sanijai Klaucānei, Endijai Ramonai Roskai  un vidusskolniecei Martai Stivriņai.

Pēc „oficiālā starta” došanas  jautrus brīžus mums visiem sagādāja  Ance Andersone  un Endija Ramona Roska  . Meitenes bija sagatavojušas viktorīnu, dažādus konkursus un spēles. Neizpalika arī Tējas galds ar saldumiem un  kopīgas sarunas . Vēl gan jāpiebilst, ka lasīšanas programmā jau ceturto gadu var piedalīties arī vecāki. Viņu grupai izvēlētas četras grāmatas, pārējās divas var lasīt pēc patikšanas.  Būtu taču jauki, ka visa ģimene  lasītu „Bērnu žūrijas” grāmatas , novērtētu  un noslēguma pasākumā ,atrodot savus pūķīšus ar visgarākajām „bantīšu astēm”, priecātos kopā par paveikto un iegūto!  Lasīsim ! Noliksim malā vilinošos datorus, telefonus  un planšetes- arī grāmatu pasaulē var nozust un ceļot, nejūtot laiku!

Svētciema bibliotēkas vadītāja Līga Borozdina

<< Janvāris 2021 >>