Svētciemā iepazīst ziemeļzemju salas un satiek Pirātu
21.11.2017

Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa no 13. līdz 19.novembrim jau divdesmito reizi apvienoja gan Ziemeļvalstu gan Baltijas valstu bibliotēkas, skolas un biedrības, lai visas nedēļas garumā notiktu dažādi kopīgie lasījumi, stāstu stāstīšana, literatūras izstādes un dažādi pasākumi. Organizējot Rīta stundas bērniem un Krēslas stundas pieaugušajiem, vienlaicīgi tika iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata.

Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļas vadmotīvs šoruden bija Salas Ziemeļvalstīs.

Svētciema bibliotēkas Krēslas stundā raisījās sarunas pardzīvi uz salas skarbajos ziemeļos. Kopīgi tika lasīts fragments no Somijas zviedru rakstnieces Ullas-Lēnas Lundbergas romāna Ledus nodaļu fragmentus .Tas bija vēstījums par salinieku dzīvi Ālandu salās (Olandē). Pēc fragmenta izlasīšanas domās jau sākām apsvērt atvaļinājuma laika ceļojumu iespējas. Varbūt dienvidu zemju apceļošanas vietā šoreiz izvēlēties Somijas Ālandusalu arhipelāgu? Pēc tam par saviem ceļojuma iespaidiem un Roņu salu (igauņu- Ruhnu, zviedru- Runö — nosaukums tiek saistīts ar skandināvu rūnām) aicinājām pastāstīt mūsu bibliotēkas lasītāju Dzintru Eizenbergu. Šī sala mums, tāpat kā Dzintrai, bija atklājums. Tuvu un tomēr tik tālu! Taču Dzintras stāstījums ļāva sajust to īpašo salas dzīves noskaņu, saskarsmi ar saliniekiem un skarbos dabas apstākļus. Te arī guvām apstiprinājumu domai, kāpēc ziemeļnieki sanāk kopā garajos vakaros, lai lasītu . Te gan jāpiebilst, ka Roņu salas iedzīvotāji šādu kopā lasīšanu apvienojot ar rokdarbiem vai kādu sev tuvu brīvā laika nodarbi. No Roņu salas pārcēlāmies tepat uz Latviju, interaktīvā veidā iepazīstot salu, kas no mums ,vidzemniekiem, atrodas tuvu, bet tomēr tālu – Moricsalu (sala nosaukumu guvusi pēc Saksijas Morica nocietināšanās salā 1727.g.) . Salacgrīvas Dabas izglītības centra vadītāja Intai Somai vienmēr zināms kāds interesants stāsts par mūsu Latvijas skaistākajām vietām.

Krēslas stunda jau sen bija pārtapusi par vēlu vakara stundu, bet mums vēl bija jānogaršo somu tradicionālais ēdiens Rosolli ( salāti no siļķes) un pašu gatavotie burciņu kārumi. Kopīgi pārspriedām arī turpmāko kopā darbošanos un vienojāmies par nākamajām tikšanās reizēm Adventa laikā.

Savukārt ,nākamā diena sākās ar Rīta stundu bērniem. Agri no rīta mazos kaimiņus no Snīpju grupas pārsteidza Pirāts, kas tikko kā ieceļojis Svētupē, lai tieši bibliotēkā meklētu Dārgumu lādi. Bet, ak vai! Bērni viņu pārsteidza, plāns neizdevās un bija vien jāapsola mazajiem pastāstīt par igauņu bērnu rakstnieka Mauri Kunnasa grāmatu Bagātību sala, kuras pamatā ir Roberta Lūisa Stīvensona klasiskais pirātu stāsts. Mazie vēroja grāmatas ilustrācijas uz lielā ekrāna un klausījās stāstījumu. Nu gudri tie pirāti un viltīgi! Lai par tādiem taptu, vismaz cepure jau nu gan ir vajadzīga! Tāpēc katram bija iespēja izlocīt tieši savu Pirāta cepuri. Jauno pirātu veiklība tika pārbaudīta arī dažādās spēlēs , bet komandas gars un uzmanība tika stiprināta foto orientēšanās laikā. Pārvarot dažādus šķēršļus un iepazīstot bibliotēku , tika meklēta Dārgumu lāde. Kāds bija komandas prieks, kad tā veiksmīgi tika atrasta aiz ceļojumu grāmatām!

Nu ko – atradējiem pienākas dārgumi, tāpēc Pirātam nekas cits neatlika, kā pateikt paldies mazajiem Pirātiņiem un viņu audzinātājām Indrai Mednei un Ivetai Dzenei un par labas uzvedības pamācībām ciemošanos!

Svētciema bibliotēkas vadītāja Līga Borozdina

<< Jūlijs 2021 >>