Valsts kultūrkapitāla fonds atbalsta Vidzemes 6.Patriotisko dzejas festivālu „Brauc mājās „Latvieti !”
30.10.2014

Salacgrīvas novada dome, piedaloties Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) Literatūras nozares projektu konkursā, saņēma finansējumu Vidzemes 6.Patriotiskā dzejas festivāla „Brauc mājās „Latvieti !” organizēšanai.

11.novembrī, Lāčplēša dienā Salacgrīvas kultūras namā notiks jau sestais festivāls, kura mērķis ir paplašināt jēdziena patriotisms=latviskums izpratni, popularizēt dzeju, paaugstināt skolēnu, skolotāju un bibliotekāru zināšanas, aktivitāti, veidot iemaņas dzejas rakstīšanā, veicināt grāmatu lasīšanu.

Viena no festivāla pamataktivitātēm ir dzejas konkurss, kas tiek izsludināts ik pārgadus Vidzemes reģiona skolēniem. 1.konkurss „Patriotisms=latviskums” notika 2005.gadā; 2.konkurss „Par Tevi, Tēvu zeme” notika 2006.gadā; 3.konkurss „Es mīlu Latviju” notika 2008.gadā; 4.konkurss „Mani vārdi Latvijai” notika 2010.gadā; 5.konkurss „Zaļā Vidzeme” notika 2012.gadā.

Mūsu Patriotiskais dzejas festivāls ir unikāls pasākums Latvijā. Tas demonstrē kā caur dzeju, dzejniekiem, grāmatām, emocionāliem brīžiem Lāčplēša dienas laikā, var rosināt skolēnus aizdomāties, kas ir patriotisms, latviskums. Latvijas kultūra bez patriotisma ir nepilnīga. Saglabāt Dzimtenes mīlestību, nosargāt vēlmi dzīvot un strādāt TIKAI Latvijā un Latvijai – tā ir festivāla būtība.

Vidzemes kultūrvide top bagātāka, jo pateicoties mūsu festivāliem, rodas jauni talanti, bibliotēkas iegūst nezūdošās vērtības – grāmatas, jo labākie konkursa darbi tiek publicēti dzejas grāmatā.

Festivālus un konkursus sākām rīkot, jo bijām apzinājuši problēmu, ka ir bērni, kuriem ir vēlme un talants rakstīt dzejoļus, esejas, bet bieži vien nav neviena, kas viņus uzklausa, izlasa viņu jaunradi. Tā daudzi potenciāli talanti paliek neatklāti un neizkopti. Sabiedrība zaudē nākamos dzejniekus, savas zemes patriotus. Sevišķi to var attiecināt uz lauku vidi, kur nav tādas iespējas apmeklēt literāros pulciņus. Kur bērniem piemīt lauku iedzimts kautrīgums, bet toties ir vistīrākās dvēseles. Patriotiskais dzejas konkurss dod iespēju rakstīt ikvienam. Ar bibliotekāru, skolotāju atbalstu daudzi iedrošinās parādīt savu talantu. Festivāla statistika rāda, ka daudzi uzvarētāji – labākie jaunie dzejnieki nāk tieši no mazajām skoliņām.

Vēl viena no festivāla aktivitātēm ir nodrošināt katru pusfinālā iekļuvušu skolēnu ar grāmatu. Pateicoties dažādu izdevniecību atbalstam dalībniekiem tiek dāvinātas grāmatas. Nav noslēpums, ka ievērojama daļa skolēnu vecāki zemo ienākumu dēļ maz pērk grāmatas saviem bērniem. Grāmatu dāvinājumi paredzēti arī katrai no skolām, kuras skolēni sekmīgi piedalījās patriotiskajā konkursā.

Šogad 6.konkursā pusfinālistu skaits ir 113. Skolēni savus jaunrades darbus sūtīja uz Salacgrīvu no 18 Vidzemes novadiem, no 27 skolām.

Lāčplēša dienā „jaunie” dzejnieki tiksies ar jau zināmiem literātiem. Atsevišķās kultūras nama telpās skolēnus, skolotājus, bibliotekārus uzrunās Jānis Streičs, Uldis Auseklis, Valdis Rūja, Arnolds Auziņš, Ronalds Briedis, Eduards Aivars, Viktors Kalniņš (Viks), Zane Brūvere, Indra Sproģe, Maija Stepēna.

Pozitīvi emocionālus brīžus noteikti radīs mūziķis Uldis Kākulis (Austrasbērns) jeb Austras Pumpures dziesminieks.
Festivāla apmeklētājus gaidīs arī tādas aktivitātes kā armijas ieroču demonstrācija, armijas katlos vārītas putras ēšana un daudz kas cits.

Festivālu noslēgs lāpu gājiens uz Salacgrīvas kapiem, kuros apglabāti Lāčplēša Ordeņa kavalieri, kas tiks godināti, izejot „sveču gaismas atceres ceļu”.

Hedviga Inese Podziņa,
Salacgrīvas novada Salacgrīvas bibliotēkas vadītāja