Brūveri brūvē “Kambīzē”
02.07.2020

Jā, ar tik interesantu un neierastu nosaukumupie Salacgrīvas novada bibliotēkas, 18.jūnijā, notika biedrības “Bibliokuģis Krišjānis Valdemārs” organizētā sarīkojuma cikla “Man jākopj pašam sava balss – 2” pasākums, kurā par savu tēvu latviešu dzejnieku un atdzejotāju Pēteri, māsu Indru un sevi, stāstīja dzejniece un tulkotāja Zane Brūvere - Kvēpa. Sarunu dzīvāku un sulīgāku darīja kultūržurnālistes, Rakstniecības un mūzikas muzeja komunikācijas nodaļas vadītājas Liegas Piešiņas atmiņas un pasākuma vadītāja bibliokuģa “Krišjānis Valdemārs” bocmaņa Ginta Šīmaņa daiļrunība, šoreiz viņš centās jo īpaši, jo šīs dienas saruna bija par dzeju, bohēmu, mīlestību un brūvēšanu.

Liegas Piešiņas vadīta saruna, bija kā pavediens, kuru kamolā tina viņas atmiņas par Pēteri Brūveri, viņa radīto un tulkoto citu valstu fantastisko dzeju. Viņa uzsvēra, ka “visi Brūveļi: Pēters, Zane un Indra spēj vārdu izteikt tā, ka tas paliek prātā.”

Arī Zane atmiņu kamolā ietina savu stāstījumu par tēti: “viņš bija ļoti asprātīgs, nereti viņa asprātība kolēģu vidū robežojās ar melno humoru, viņam bija tādi sarkastiski jociņi. Rotaļājoties ar mums viņš mēdza spēlēt skaitāmpantus, kuri pēc tam realizējās bērnu dzejoļos. Viņš bija vārda meistars dzīvē un sadzīvē. Tētim ļoti garšoja alus, un to viņš skaidroja ar savu uzvārdu.”

Visi Brūveri: tētis Pēters un meitas Zane un Indra rakstīja un raksta dzeju, tulkoja un tulko. Māsa Indra tulko dzeju, tekstus par mākslu, arī tehniskās instrukcijas un slimību vēstures, tas viņai ir maizes darbs. Savukārt Zane tulko, raksta dzeju, veido sabiedriskās attiecības un prot arī cept kūkas….

Klausoties dzejā un lasījumos no Pētera dienasgrāmatas šķiet apstājas laiks…”1993.gada sarakstītās vēstures liecības apliecina, ka bija patiešām traki laiki, naudas nebija gandrīz nemaz un mūs izglāba kartupeļu lauks, mēs dzīvojām no sievas algas un katru dienu bija jāpieceļas ar motivāciju tulkot”….

Paldies biedrībai “Bibliokuģis Krišjānis Valdemārs”, Līgai Piešiņai, kafejnīcai “Kambīze” un Salacgrīvas novada bibliotēkai par brīnišķīgo tikšanos ar dzejnieci Zani Brūveri - Kvēpu!
Sarunu ciklu “Man jākopj pašam sava balss” atbalsta VKKF

Ilga Tiesnese