Jaunākās grāmatas

Aktualitātes

74239

Pārsteigumu un kontrastu zeme Meksika
14.11.2016


CIOFF (International Council of Organizations for Folklores Festivals and Folk Art) ir Starptautiska folkloras festivālu un tautas mākslas organizāciju padome, UNESCO dalīborganizācija, kas reizi četros gados rīko Folkloriādi. CIOFF ir milzīga loma pasaules miera stiprināšanā un sadarbības veicināšanā starp dažādu tautu cilvēkiem.
Šogad Folkloriāde notika pārsteigumu un kontrastu zemē Meksikā dažādos reģionos. Latviju Folkloriādē pārstāvēja folkloras kopa, kurā bija apvienojušies folkloras kopu vadītāji un dalībnieki no Vidzemes, Kurzemes, Latgales, Zemgales un Rīgas, pavisam 24 dalībnieki. Mēs gan muzicējām, gan dziedājām, gan dancojām paši, gan iesaistījām skatītājus. Lai varētu sagatavot kopēju programmu satikāmies Rīgā kur izdziedājām, izspēlējām, izdancojām un salikām programmu ko izpildīt Folkloriādē, lai prezentētu Latviju pasaulē.
Pasākumi notika:
•    no 30.jūlija līdz 7.augustam Zakatekā;
•    no 8.augusta līdz 12.augustam Tamaulipas reģionā  Viktorijā;
•    no 13.augusta līdz 14.augustam Mehiko pilsētā.
Ceļojums sākās 28. jūlijā no Rīgas lidostas 12 stundu lidojumā pāri okeānam uz  Mehiko, pēc tam 14 stundas ar autobusu pāri visai Meksikai uz Folkloriādes vietu Zakatekas (Zacatecas).
Zakatekas pilsēta atrodas 3000 m virs jūras līmeņa, laika starpība 8 st., tāpēc arī ļoti izjutām pārmaiņas. Meksikā mūs sagaidīja spoža saule, daudz augļu un ļoti sirsnīgi cilvēki, lai gan naktīs bija dzirdami šāvieni un vietējie zināja stāstīt, ka šeit ir ļoti nemierīgi,bet tas nemazināja prieku būt šeit un pārstāvēt mūsu Latviju pasaulē. Folkloriādē piedalījās dalībnieki no 50 valstīm no visas pasaules ar saviem tautas tērpiem, rokdarbiem, dziesmām, dejām. Krāsu, rakstu kontrasts bija fantastisks, no ļoti mierīgiem toņiem līdz spilgtiem, žilbinošiem toņiem, kas ļoti iederējās Zakatekas vecpilsētas ielās. Pārsvarā bija dejotāji, tāpēc mēs vairāk izcēlāmies ar savu dziedāšanu. Festivālā piedalījās arī mūsu tuvākie kaimiņi no Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Krievijas….
 

Atklāšana notika ļaužu pārpildītā pilsētas stadionā, kur mēs jutāmies kā Olimpiskās spēlēs, katras valsts delegācija gāja apkārt visam stadionam, kur mums uzgavilēja skatītāji skandējot Letonija, Letonija. Mēs savukārt atbildējām ar dziesmām vai ar dažādām kustībām. Pēc tam sekoja iespaidīgs koncerts, kur tika atspoguļota visa Meksikas vēsture no pirmsākumiem līdz mūsdienām. Atklāšana noslēdzās ar kopā dziedātu dziesmu, grandiozu salūtu un svētku vakariņām. Vakariņās koncertu sniedza Meksikas kolektīvi.

 

Festivāla rīkotāji bija tik ļoti pacentušies, ka mums neatlika laiks atpūtai. Koncerts sekoja koncertam, mēģinājumi, gājieni, prezentācijas, intervijas, inaugurācijas, kultūras objektu atklāšana un tā katru dienu. Bet pateicoties mūsu grupas dalībnieku neatlaidībai mums izdevās noorganizēt dažu muzeju un piramīdu apmeklēšanu.
Toties sadzīves apstākļi mums bija ļoti labi. Sākot jau ar sagaidīšanu un apsardzi. No viesnīcas drīkstējām iziet tikai apasarga pavadībā. Dodoties uz koncertiem ārpus pilsētas mūs pavadīja konvojs ar 3 bruņotiem karavīriem. Gulējām 4 zvaigžņu viesnīcās. Izcila virtuve, daudz augļu, dabīgās sulas, izcila ūdens apgāde un vietējo iedzīvotāju mīlestība mūs pavadīja ik uz soļa. Vienīgi bija problēma ar komunikāciju, jo viņi runā spāņu valodā un ļoti sliktā angļu valodā. Vēl viņi ir ļoti nesteidzīgi un reizēm izbraukšana kavējās par stundu, bet prot svinēt svētkus un uzņemt viesus.
Viens no visneaizmirstamākajiem piedzīvojumiem bija gājiens pa vecpilsētas ielām līdz koncerta norises vietai pilsētas centrālajam laukumam pie katedrāles, kur bija uzcelta liela skatuve. Skatītāji bija pilsētas iedzīvotāji ar savām ģimenēm, līdzi ņemot saliekamos krēslus,paklājus, kas kā mūris bija izvietojušies  ielas abās pusēm un uzgavilēja gājiena dalībniekiem ar tādu prieku un sajūsmu, ka aizmirsās, ka ārā ir +40 grādi un tev mugurā ir tautas tērps pilnā ietērpā.
Pirmais koncerts bija skatītāju pārpildītā Zakatekas teātrī, kur mēs sniedzām stundu garu koncertu. Teātrī laba akustika, laba apskaņošana, gaismas, ļoti atsaucīga publika. Mums izdevās aizraut skatītājus un koncerta izskaņā publika aplaudēja kājās stāvot.
Bija arī vairāki izbraukuma koncerti, piedalījāmies jaunas svētku norises vietas atklāšanā, kur iestādījām koku. Starp svētku dalībniekiem tika noorganizētas sacensības futbolā.
Ieguvām jaunus draugus no Taiti, Meksikas un Portugāles.
Mājas pārbraucām ar gandarījumu par paveikto, ka tika izveidota jauna folkloras kopa, kur pārstāvēti visi folkloras žanri un visi Latvijas novadi, kas veiksmīgi pārstāvēja Latviju Pasaules Folkloriādē Meksikā, veicinot Latvijas atpazīstamību pasaulē.
Mēs turpināsim sadarbību, lai pēc četriem gadiem atkal varētu piedalīties Pasaules Folkloriādē, kas notiks Baškortostānas Republikā.

Zenta Mennika
      Atpakaļ
<< Jūnijs 2021 >>
POTCPSSv
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Vai vasara ietekmē Jūsu lasīšanas paradumus?

Jā, lasu vairāk
Jā, lasu mazāk
Nē, vasara neietekmē manu lasīšanu

Apskatīt rezultātus


 
 
Limbažu novada aktualitātes
 
 
Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts
 
Latvijas kultūras datu portāls