Salacgrīvas bibliotēkā viesojas rakstniece Dace Rukšāne- Ščipčinska
21.02.2024

Piektdien, Salacgrīvas bibliotēkā viesojās rakstniece, publiciste Dace Rukšāne - Ščipčinska.

Šī bija pirmā tikšanās VKKF atbalstītā projekta “Uz gastropoētikas nots” ietvaros.

Projekts īpašs ar personībām, kurām ir ko teikt par veselīgu dzīvesveidu saistībā ar pārtiku.

Viena no tām ir arī rakstniece Dace Rukšāne - Ščipčinska, jo viņas aizraušanās ir ēdienu gatavošana, īpaši sēņu pārstrāde.

Sarunas vadītājai kultūržurnālistei Liegai Piešiņai ir īpašs talants, sajust sarunas biedru un publiku. Viņas trāpīgie jautājumi klausītājiem ļauj iepazīt un ieskatīties dziļāk rakstnieku dvēselē, jūtās un radošajā darbībā.

Rakstniece Dace Rukšāne-Ščipčinska kļuva pazīstama 2002. gadā ar savu pirmo romānu “Romāniņš”. Par šo grāmatu ir saņēmusi arī visvairāk sliktu recenziju, bet tās ir palīdzējušas augt kā rakstniecei.

Savas grāmatas raksta triecientempā - divus trīs mēnešus intensīvi raksta un saraksta ļoti daudz.

Uz jautājumu, kas Tev ir rakstīšana?

Atbild: “Lielas mocības no vienas puses, jo piekūstu daudz vairāk nekā, darot fizisku darbu. Taču rakstīšana arī ir kā terapija. Mijiedarbība ar citiem cilvēkiem un arī pašai ar sevi. Kā mijiedarbība ar visumu.”

Labākā no pašas sarakstītajām grāmatām šķiet “Ķīpsalas putni”, tāpēc, ka, rakstot šo grāmatu, bijusi ļoti, ļoti laimīga un dzīvojusi Ķīpsalā.

Sarunas laikā uzzinājām, ka arī smaržas ir liela  rakstnieces kaislība un aizraušanās. To viņai mājās ir ļoti daudz, maziņās pat nevarot saskaitīt.

Vienā brīdī bibliotēkas telpu piepildīja smaržu aromāts. Ikvienam bija iespēja sajust smaržu Guerlain “Jicky”. Tām ir liktenīga loma jaunākajā rakstnieces romānā “Džikī”. Šis romāns ir skaists turpinājums “Krieva ādai”, taču grāmatas var lasīt arī atsevišķi, nesaistīti.

Dace atklāj, ka tēma grāmatā “Krieva āda” ir ļoti personīga.

Šobrīd top trešā grāmata un rakstniece vietnē “X” ir publicējusi jautājumu:

“Krieva āde - Chanel “Cuire de Russie”. Džikī - Guerlain “Jicky”. Tagad jāraksta trešā grāmata triloģijā. Kas ir tās smaržas, kas tev iekrita sirdī 1990-2000+ gados? Ar ko tev tie gadi asociējas? (var par smaržām vispār, ne tikai pudeļsmaržām).”

Uz jautājumu kādas grāmatas lasa pati?

Rakstniece atbild: “Patīk lasīt grāmatas, kurās rakstnieki mīl savus varoņus. Kriminālromānus lasu, lai atpūstos.”

Kā pēdējā laika labākās lasītās grāmatas rakstniece min -

Bernharda Šlinka “Atvadu krāsas”- brīnišķīga grāmata par atmiņām, novecošanos, kā notikumi pagātnē nosaka, kādi esam šodien.

No latviešu grāmatām “Ellīgi skaisti noslēpumi. Stāsti” - Rute Kārkliņa.

Sev kā tuvus un īpašus rakstniekus uzskata - Virdžīniju Vulfu, Annu Gavaldu, Čārlzu Bukovski.

Starp poētiku un literatūru sarunas noslēgumā atgriezāmies pie gastronomijas.

“Ar ko Jūs gastronomiski sevi mēdzat palutināt?” jautā klausītāja.

“Ar saldējumu, ar plombīra saldējumu desās” atbild Dace.

Paldies, biedrībai “Bibliokuģis “Krišjānis Valdemārs” par izstrādātajiem projektiem, kas Salacgrīvas puses iedzīvotājiem dod iespēju iepazīt šīs izcilās personības.

Paldies, lieliskajai sarunu vadītājai Liegai Piešiņai!

Paldies, VKKF par projekta atbalstīšanu!

Diāna Gederta

Salacgrīvas bibliotēkas vadītājas vietniece